Historia szkoły

Najstarsze wzmianki o istnieniu szkółki w parafii Turza sięgają końca XIII w. Zorganizowane nauczanie istniało prawdopodobnie od 1595 roku. Nauki czytania i pisania nauczali ludzie przygodni w różnych domach gromadząc dzieci po kilkanaście osób.

Budynek szkoły z 1907r.

Murowana szkoła została zbudowana w roku 1907 w centrum wsi. W budynku znajdowały się dwie sale lekcyjne i mieszkanie dla kierownika szkoły. Nauczycielem w tejże szkole był rodakiem z Turzy Jędrusiak, który opuścił wieś wraz z wybuchem I wojny światowej budynek szkoły został poważnie zniszczony przez wycofujące się wojska rosyjski. Przez cały rok szkolny 1914/1915 nauka się nie odbywała. Rozpoczęto ją w wynajętych pomieszczeniach (karczma, organistówka).
Po odzyskaniu niepodległości budynek szkolny z powodu ogromnych zniszczeń nie nadawał się do nauczania. Stopniowo naprawiano szkody. Remont budynku szkoły trwał z przerwami  od 1918-1932. Mimo to cały czas kontynuowano naukę. Od roku 1925 do 1962 funkcję kierownika szkoły pełniła Helena Słońska, która najbardziej przyczyniła się do odnowienia i upiększenia szkoły. W okresie międzywojennym szkoła w Turzy była najpierw jako dwuletnia, a od lat trzydziestych trzyklasowa. Nauka trwała przez okres 6 lat. Podczas II wojny światowej nauka w szkole odbywała się miarę regularnie. Trzykrotnie, kilkudniowe zamykanie szkoły było spowodowane jedynie epidemia choroby lub mrozem. Po zakończeniu wojny rozpoczęto naukę 3 IX 1945 r. bez większych zakłóceń ponieważ budynek nie został zniszczony.

W 1954 r. pozyskano dodatkowe dwie sale lekcyjne w nowo wybudowanym domu ludowym.

Uczniowie przed Domem Ludowym

W latach sześćdziesiątych rozpoczęto starania o pozwolenie na budowę nowego budynku szkolnego. 1 września 1964 roku funkcję kierownika szkoły objął pan Leon Burkot. Głównym inicjatorem pomysłu a potem organizatorem był Pow. Rad.Nar. w Gorlicach. Mieszkańcy wsi czynem społecznym rozpoczęli budowę nowej szkoły. W 1964 powołano Komitet Budowy Szkoły. Fundusze zgromadzono z wypały cegły systemem gospodarczym. W 1969 wykupiono działkę, wykonano dokumentację, Ogromne zasługi w następnych pracach wniósł Mieczysław Jarocha. Mieszkańcy wsi zadeklarowali na cel budowy 10% przychodów. Dawali drzewo, deski, pracowali przy niefachowych robotach.

W 1971r. wzniesiono fundamenty.

25 lipca 1971 wmurowanie Aktu Erekcyjnego

25 lipca 1971 wmurowanie Aktu Erekcyjnego

25 lipca 1971 wmurowanie Aktu Erekcyjnego

Z dniem 1 IX 1971 obowiązki dyrektora szkoły objęła tutejsza nauczycielka pani Maria Noga. Ogromny postęp prac nastąpił w 1973. Ukończono mury, założono dach i przystąpiono do prac wykończeniowych.

24 listopada 1974 nastąpiło uroczyste otwarcie nowej szkoły, z której wszyscy są dziś bardzo dumni. Podczas uroczystości zaprezentował się zespół ludowy „Turzanie”.

Fragment wpisu do kroniki szkolnej z dnia 24 listopada 1974r.

Zespół ludowy “Turzanie” wraz z kapelą na otwarciu nowej szkoły w Turzy

Zespół ludowy “Turzanie” wraz z kapelą na otwarciu nowej szkoły w Turzy

Przez okres remontu starej szkoły, która miała od tej pory służyć jako przedszkole, w jednej z klas nowej szkoły, odbywały się zajęcia przedszkolaków, które prowadziła pani dyrektor Stanisława Wróbel. 

Pani Stanisława Wróbel z wychowankami rok 1974

Pani Stanisława Wróbel z wychowankami rok 1974

W 1980 oddano do użytku pełnowymiarową salę gimnastyczną, wykonano boisko szkolne, ogrodzenie szkoły i oświetlenie oraz ukształtowano teren. Od 1990 w Turzy przy szkole funkcjonuje w porze letniej odkryty basen.

Obiekt szkolny przedstawia piękny widok. Jest to jednopiętrowy budynek z dziewięcioma salami lekcyjnymi, pracownia komputerową i biblioteką szkolną. Szkoła posiada jedno z najlepszych w gminie zapleczy rekreacyjno-sportowych.

W roku 2004 nastąpiła zmiana organizacja szkoły w Turzy. Na mocy Uchwały rady Gminy z działającego dotychczas oddziału zamiejscowego gimnazjum zostało utworzone w Gimnazjum w Turzy. Od 1 IX 2004 r. rozpoczął swą działalność Zespół Szkół Publicznych w Turzy, w skład którego wchodzi istniejąca dotychczas Szkoła Podstawowa i nowo utworzone Gimnazjum. Szkoła liczy 9 działów. Pracuje w niej 17 nauczycieli z pełnym wyższym wykształceniem pedagogicznym i nauczający zgodnie z kwalifikacjami.

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Turzy:

  • pani Helena Słońska
  • pan Leon Burkot
  • pani Maria Noga
  • pan Mieczysław Wszołek
  • pani Eugenia Sowa
  • pani Stanisława Markowicz
  • pan Stanisław Wrona
  • pani Elżbieta Brach
  • pani Krystyna Wszołek
  • a od 2018 roku tę funkcję pełni pani Jadwiga Ryba.

cdn.